Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Spożywanie barwiących produktów takich jak m.in. kawa, chipsy, słodkie napoje, herbata, jagody czy też palenie papierosów sprawiają, że na zębach zaczynają pojawiać się przebarwienia. Nierzadko też na odcień zębów mają wpływ predyspozycje. Sposobem na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu jest ich wybielanie. Wiele osób ma jednak obawy, czy tego typu zabieg będzie bezpieczny.
Czy zabiegi wybielające szkodzą zębom?
Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że zadnim jakikolwiek preparat zostanie dopuszczony do wybielania zębów, musi zostać odpowiednio przebadany. Tylko jeśli jest on bezpieczny dla zdrowia, może być używany przez stomatologów. Substancje wybielające nie wnikają w strukturę zęba, a usuwają przebarwienia z jego powierzchni. Tego typu zabieg, jeśli jest przeprowadzony w odpowiednich warunkach przez specjalistę, nie osłabia zębów ani nie niszczy szkliwa.
Tkliwość zębów pojawiająca się po zabiegu jest naturalna i mija po kilku dniach. Należy jednak pamiętać, że wybielanie zębów nie powinno być przeprowadzane często, by nie zmiękczyć szkliwa oraz nie zaburzyć mikroflory jamy ustnej. Pomiędzy zabiegami dobrze jest zdecydować się na skaling — usuwający kamień oraz piaskowanie — redukujące przebarwienia i osad nazębny.
Wybielanie zębów — przeciwwskazania
Nie należy wykonywać zabiegu wybielania, jeśli w jamie ustnej są jakiekolwiek ubytki, stan zapalny, próchnica, nieszczelne wypełnienia czy też kamień nazębny. Tego typu zabiegu nie powinno się też robić, jeśli zęby są nadwrażliwe, ponieważ wybielanie mogłoby wzmocnić dyskomfort. Przeciwwskazaniem jest też zła reakcja na substancje usuwające przebarwienia oraz choroba Parkinsona i epilepsja. Należy też dodać, że pacjent musi mieć ukończony szesnasty rok życia.