Leczenie endodontyczne Tychy
W przychodni stomatologicznej w Tychach zajmujemy się również leczeniem kanałowym, fachowo nazywanym endodoncją. W naszej codziennej praktyce stomatologicznej wykorzystujemy nowoczesne narzędzia rotacyjne z wypełnieniem gutaperką uplastycznioną termicznie przeprowadzając leczenie z użyciem mikroskopu.
Kanałowe leczenie zębów, zwane leczeniem endodontycznym, polega na oczyszczeniu wszystkich kanałów oraz poszerzeniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem. Przeprowadzane jest w sytuacji, gdy inne metody stomatologii zachowawczej mogą być niewystarczające, by uratować ząb dotknięty próchnicą lub zapaleniem miazgi.
Wskazania do leczenia kanałowego
Wskazań do leczenia kanałowego wyróżniamy kilka, a są to głównie:
-zapalenie miazgi
- martwica i zgorzel miazgi,
- złamania i zwichnięcia zębów,
- zapalenia tkanek okołowierzchołkowych
- źle wykonane poprzednie leczenie endodontyczne.
Po leczeniu kanałowym wykonujemy odbudowę zniszczonej korony zęba. Wykorzystuje się przy tym odpowiednio dobrane, nowoczesne kompozyty, jak również rekonstrukcje protetyczne Tak by wyleczony ząb przez długi czas mógł służyć pacjentowi
Leczenie endodontyczne – ratunek dla zęba
Obecnie leczenie endodontyczne rozwinęło się w takim stopniu, że znacznie skrócił się okres trwania pełnej terapii. Jeszcze całkiem niedawno wiązało się ono z koniecznością odbycia kilku wizyt u stomatologa. Konieczne było najpierw zatrucie miazgi zębowej, by na kolejnych wizytach zająć opracowywaniem kanałów korzeniowych. Teraz istnieje możliwość zakończenia leczenia już nawet podczas jednego lub dwóch spotkań. Po aplikacji znieczulenia otwiera się komorę zęba, następnie przy użyciu miniaturowych pilników usuwana jest miazga z kanałów korzeniowych. Wówczas odkażone i poszerzone kanały wypełnia się substancją, która ma nadawać twardość. Komorę wypełnia się odpowiednim materiałem.
Leczenie endodontyczne, choć może wydawać się dość inwazyjne, często pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Warto jednak pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach do jego przeprowadzenia, o których powinno się poinformować stomatologa. Są to m.in. schorzenia nerek, serca, wątroby i zaburzenia endokrynologiczne.
Jakie są zalecenia po zabiegu leczenia kanałowego?
O zaleceniach i przeciwwskazaniach pozabiegowych poinformuje Państwa stomatolog. W zależności od tego, jak przebiegał zabieg, zalecenia pozabiegowe mogą się bardzo różnić. Przede wszystkim należy pamiętać, że po zabiegu może jeszcze przez pewien czas utrzymywać się znieczulenie. Dopóki ono działa, nie można spożywać posiłków. Jest to związane przede wszystkim z ryzykiem zadławienia spowodowanym zaburzonym działaniem części receptorów. Poza tym, spożywając posiłki (szczególnie te twarde) w czasie, kiedy znieczulenie jeszcze działa, możemy nie poczuć bólu w przypadku uszkodzenia dziąsła lub zęba.
Warto wiedzieć, że po zakończeniu leczenia przez pewien czas mogą występować dolegliwości bólowe. Zanim sięgniemy po leki przeciwbólowe, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który określi, czy zażycie danego środka po leczeniu kanałowym jest bezpieczne. Do kilku dni po zabiegu może utrzymywać się opuchlizna i zaczerwienienie – jest to naturalne i nie powinno być powodem do zmartwienia. Jednak jeśli po leczeniu endodontycznym występuje obrzęk, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Po około pół roku po zakończeniu leczenia, powinno się wykonać kontrolne zdjęcie RTG. Leczenie kanałowe jest bardzo bezpieczne. W naszym gabinecie stomatologicznym korzystamy z najnowszych technologii, dzięki czemu zabiegi są przeprowadzane na najwyższym poziomie. Poza leczeniem zębów mogą liczyć Państwo na naszą opiekę pozabiegową. Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji.