Główne przyczyny utraty zębów
Utrata zębów, jeśli nie doszło urazu wynikającego np. z nieszczęśliwego wypadku, zwykle wiąże się z chorobami, które nie były leczone, do leczenia doszło zbyt późno lub podjęto nieprawidłowe leczenie. Warto jednak pamiętać, że zanim stomatolog zdecyduje się na wyrwanie zęba, zwykle robi wszystko co możliwe, aby go wyleczyć. Ekstrakcja zęba lub zębów to ostateczność. Niemniej jednak może do niej dojść, jeśli wcześniej podjęta terapia okaże się nieskuteczna.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny utraty zębów przez pacjentów. Warto dodać, że części z tych przypadków można byłoby uniknąć, gdyby pacjenci regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celach kontrolnych.
Dlaczego tracimy zęby?
- Próchnica. To choroba, która dotyczy większości Polaków - zarówno dorosłych, jak i dzieci. Początkowe zaniedbania higieniczne prowadzą do rozwoju próchnicy. Jeśli pacjent odpowiednio wcześnie nie zgłosi się do stomatologa, może pojawić się poważny ból i bardzo rozległe zniszczenie zęba. Zwykle wówczas wdrażane jest leczenie kanałowe. Niestety nie zawsze okazuje się ono skuteczne. Gdy leczenie kanałowe nie przynosi rezultatów, dentysta może zakwalifikować ząb do usunięcia.
- Choroby dziąseł. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nasze zęby wymagają leczenia. Zgłaszamy się do dentysty zawsze wtedy, gdy zaczynają nas boleć lub na ich powierzchni pojawiają się niepokojące plamki, przebarwienia. Niestety zwykle nie jesteśmy już tak troskliwi dla dziąseł. A niestety schorzenia dziąseł mogą być równie poważne. Najczęściej lekceważone są objawy zapalenia dziąseł, takie jak krwawienie, opuchlizna, zaczerwienienie. Choroby przyzębia, w tym paradontoza, prowadzą do rozchwiania zęba, a w konsekwencji nawet jego utraty.
- Na rozwój chorób zębów i dziąseł często mamy wpływ i możemy odpowiednio wcześnie podjąć stosowne leczenie, aby całkowicie je wyeliminować. Niestety na ewentualne wypadki, które skutkują utratą zębów, nie mamy wpływu. A również i to jest częsta przyczyna utraty zęba lub zębów.