Jak nauczyć dziecko mycia zębów?
Twierdzenie, że stan uzębienia zależy od genów, jest tylko częścią prawdy. W rzeczywistości to dieta i higiena jamy ustnej wpływają na nią najbardziej. Ważne, by zadbać o nią już w dzieciństwie, ponieważ stan zębów mlecznych – wbrew obiegowych opiniom – ma ogromny wpływ na zęby stałe. Do dzieci takie argumenty często nie przemawiają. Jak zatem zachęcić je do dbania o jamę ustną?
Wiele osób zastanawia się, kiedy dziecku należy zacząć myć zęby. Odkąd dziecko zaczyna jeść, pokarm zalegający w jamie ustnej powoduje odkładanie się płytki nazębnej. Rodzice powinni już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocząć zabiegi higieniczne. Niemowlętom należy przemywać dziąsła jałowym gazikiem nasączonym w ciepłej przegotowanej wodzie. Po pojawieniu się pierwszych zębów można używać silikonowych szczoteczek dla niemowląt lub specjalnych nakładek. Gdy zębów jest więcej, używa się szczoteczki dla dzieci w wieku 0-2 lata. Przyzwyczajenie malucha do higieny jamy ustnej często sprawia, że zacznie sam odczuwać potrzebę mycia zębów. Gdy będzie miał 3-4 lata, zacznie sam o to prosić lub będzie próbować samodzielnie je szczotkować. Jeśli jednak tak się nie stanie, wykorzystaj nasze porady.
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Prawidłowa technika mycia zębów to podstawa higieny jamy ustnej. W nauce może być pomocny doświadczony stomatolog dziecięcy. Warto także zacząć wspólnie z dzieckiem myć zęby. Maluchy lubią naśladować rodziców. Co jednak robić, gdy dziecko w ogóle nie jest zainteresowane szczotkowaniem? Kilkuletnie dzieci są zwykle jeszcze mało obowiązkowe, a ich główną działalnością jest zabawa. Postaraj się zatem, by mycie zębów zamienić właśnie w zabawę. Pasty do zębów dla dzieci mają zazwyczaj owocowe smaki i bajeczne kolory. Pozwól maluchowi samemu wybrać jej kolor i smak. Kup nowoczesną szczoteczkę z dodatkowymi funkcjami lub z rysunkami jego ulubionych bohaterów z kreskówek. Dzieciom kilkuletnim warto zacząć tłumaczyć, czym jest próchnica, pokazywać płyny i nici dentystyczne.