Jak wygląda odbudowa zęba po złamaniu?
Ładne, pełne uzębienie może być naszą najpiękniejszą ozdobą. Niestety nierzadko w wyniku nieszczęśliwych wypadków lub nawyku gryzienia nieodpowiednich przedmiotów takich jak długopisy czy ołówki dochodzi do złamania albo ukruszenia zęba. Stomatologia estetyczna dba jednak o to, aby takie wydarzenia nie były przyczyną trwałej utraty ładnego uśmiechu i pozwala na odbudowanie zęba. W jaki sposób można to zrobić?
Metody odbudowy zęba po złamaniu
Jeśli ząb zostanie złamany lub wybity i znajdziemy uszkodzony fragment, jeżeli w krótkim czasie trafimy do stomatologa, być może uda mu się przytwierdzić z powrotem stracony element. Inne metody, na których zastosowanie pozwala stomatologia estetyczna to:
- bonding umożliwiający pozbycie się niewielkich ukruszeń czy złamań. Tego rodzaju zabieg wykonuje się zazwyczaj podczas jednej wizyty;
- licówki, które także pozwalają na ukrycie niewielkich wyszczerbień zębów, a przy tym zapewniają nieco trwalsze efekty niż bonding;
- korona protetyczna stosowana w przypadku, gdy uszkodzeniu ulegnie właśnie korona zęba;
- implanty stosowane w przypadku, gdy ząb zostanie uszkodzony przy dziąśle.
Warto zaznaczyć, że decyzję odnośnie do tego, jakiej metody użyć, powinien podjąć stomatolog, biorąc pod uwagę przyczynę uszkodzenia zęba. Niezależnie jednak od wybranej metody, aby przyniosła ona oczekiwane efekty, jeśli uszkodzenie powstało w wyniku złych nawyków, trzeba z nimi walczyć.
Czy warto inwestować w odbudowę zęba?
Inwestycja w odbudowę zęba to inwestycja w swój uśmiech. Warto pamiętać, że to często on jest naszą wizytówką, dlatego dobrze o niego właściwie dbać. Oprócz korzyści estetycznych należy też mieć na uwadze, że odbudowa zęba zapewni nam utracony przy jego uszkodzeniu komfort oraz umożliwi komfortowe gryzienie.