Komu przysługuje proteza zębowa? Zasady refundacji
Protezy zębowe, stałe lub ruchome, to w pewnym wieku konieczność. Często zastępują implanty lub korony oraz mostki. Często też zdarza się, że z powodu zaniedbań i rzadkich wizyt u dentysty o protezę musimy postarać się wcześniej, niż moglibyśmy się spodziewać.
Niestety, chociaż proteza stanowi najlepsze zabezpieczenie, wielu z nas na nią nie stać.
Dlatego warto zawczasu zorientować się, komu przysługuje proteza z Narodowego Funduszu Zdrowia i czy będziemy mogli się zwrócić o jej refundację.
Warunkiem podstawowym jest brak co najmniej pięciu zębów. Jeśli braki w uzębieniu są mniejsze, musimy radzić sobie sami. A kiedy Fundusz nam pomoże?
Dla kogo proteza całkowita?
Proteza całkowita przysługuje w następujących przypadkach:
- raz na pięć lat osobom z całkowitym brakiem zębów
- bez ograniczeń czasu dla osób, którzy leczyli się operacyjnie na nowotwory w obrębie twarzoczaszki
- raz na dwa lata pacjentom, którzy są niezadowoleni z funkcjonowania protezy, wykonanej na Narodowy Fundusz Zdrowia
Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że procedura naprawy protezy jest dość skomplikowana. Po zgłoszeniu uwag do Funduszu, ten zgłasza się z prośbą o wystawienie opinii do konsultanta wojewódzkiego ds. protetyki stomatologicznej. Dopiero po potwierdzeniu zastrzeżeń pacjenta, poradnia stomatologiczna będzie miała obowiązek wykonania protezy ponownie lub ewentualnie zwrócenie kosztów Funduszowi.
Chociaż proteza zębowa refundowana jest idealnym rozwiązaniem dla osób, których nie stać na pełnopłatną protezę i którzy potrzebują jej jak najszybciej, w innych przypadkach warto odłożyć zakup i uzbierać odpowiednią sumę. Narodowy Fundusz Zdrowia bowiem refunduje najtańsze i najgorsze jakościowo protezy akrylowe.
Ruchoma czy stała?
Warto także nadmienić, iż udając się do protetyka, będziemy mieli do wyboru protezy ruchome oraz stałe. Ruchome stosuje się w przypadku ubytku kilku zębów oraz całkowitego bezzębia. Używa się ich wyłącznie za dnia, a w nocy wyjmuje. Protezy zębowe stałe mocuje się za pomocą specjalnych tytanowych śrub, które wwierca się w strukturę kości przy znieczuleniu miejscowym.