Na czym polega badanie pantomograficzne?
Nawet najlepszy stomatolog nie może zauważyć wszystkich problemów związanych z jamą ustną. Aby zobaczyć, co dzieje się w niej „od wewnątrz”, konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Tego typu badanie dostarczy specjaliście niezbędnych informacji do wdrożenia leczenia. Co warto wiedzieć na temat pantomogramu?
W jakim celu wykonuje się pantomogram?
Pantomogram polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego twarzy. Są na nim widoczne zęby, żuchwa, szczęka, a także stawy skroniowo-żuchwowe i zatoki. Dzięki temu stomatolog ma dokładny obraz kości oraz struktur przyzębia. Tego typu badanie często jest wykonywane, po to, aby określić, jak są ułożone zęby i jakie problemy się z tym wiążą. Badanie pantomograficzne pozwala zobaczyć:
- korzenie zębów,
- kierunek wyrzynania nowych,
- stopień mineralizacji zębów,
- stan przyzębia i kości, a także ich złamania,
- uszkodzone zęby,
- torbiele i guzy,
- infekcje.
Dzięki temu badanie powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa lata.
Tego typu zdjęcie RTG jest zalecane podczas zakładania aparatu ortodontycznego, leczenia kanałowego, podejrzenia zmian w jamie ustnej, a także, jeśli ktoś planuje wszczepienie implantów. W przypadku najmłodszych pacjentów badanie pomaga monitorować, to jak rosną zęby i interweniować w razie niepokojących zmian.
Jak wygląda robienie pantomogramu?
Badanie pantomogram nie jest skomplikowane, więc pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Należy jednak zdjąć wszelkie metalowe elementy, ponieważ mogą wpłynąć na jakość zdjęcia. Podczas badania ma się założone ołowiany fartuch, chroniący przed nadmiernym promieniowaniem oraz zagryzek, pozwalający na dokładne zobaczenie jamy ustnej. Na aparacie rentgenowskim pacjent opiera podbródek w wyznaczonym miejscu i zagryza siekacze na rowku zagryzaka. Następnie zostaje wykonane zdjęcie. Należy pamiętać o ułożeniu języka na podniebieniu, przełknięciu śliny, nieruszaniu się i swobodnym, powolnym oddychaniu.