Na czym polega fluoryzacja zębów i kiedy się ją wykonuje?
O rosnące stałe zęby należy jak najlepiej dbać. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci miały przeprowadzony zabieg fluoryzacji. Dzięki niemu można wzmocnić szkliwo zębów, co uchroni je przed próchnicą i kamieniem, a także sprawi, że nie będą pojawiać się pęknięcia i ukruszenia. Jak więc często powinno się stosować fluoryzację? Na czym ona polega?
Czym jest fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja polega na nałożeniu na wcześniej oczyszczone przez stomatologa zęby specjalnego preparatu, który zawiera wysokie stężenie aktywnego fluoru. Zazwyczaj ma on postać pianki lub żelu. Aby czynność ta była jak najbardziej komfortowa dla młodego pacjenta, nierzadko fluor ma owocowy smak.
Czynność nakładania preparatu trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezpieczna oraz bezbolesna. Po zakończonej fluoryzacji warto pamiętać o tym, aby pociecha nie jadła i nie piła przez dwie godziny, a zęby po zabiegu umyła dopiero po upływie dwunastu godzin. Aby fluoryzacja przyniosła oczekiwane efekty, warto powtarzać ją co najmniej co pół roku. Jednak decyzja o tym, jak często preparat powinien być nakładany, należy do dentysty.
Zalety fluoryzacji zębów
Dlaczego warto odwiedzić z pociechą gabinet stomatologiczny w celu wykonania fluoryzacji? Zęby młodych osób są podatne na uszkodzenia, dlatego dobrze je wzmocnić. Ponadto fluor hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się próchnicy w jamie ustnej. Zabieg ten pozwala na wzmocnienie szkliwa, dzięki czemu nie jest ono podatne na pęknięcia, co zmniejsza ryzyko powstania ubytków. Fluoryzacja zębów wspomaga proces remineralizacji zębów, a także chroni je przed działaniem kwasów, które znajdują się m.in. w owocach. Tego typu zabieg nie jest dla dziecka nieprzyjemny, trwa kilka minut, a zadba o jego piękny i zdrowy uśmiech.