Najczęstsze problemy stomatologiczne u seniorów
Higiena jamy ustnej i okresowe przeglądy stomatologiczne są ważne dla pacjentów w każdym wieku. Warto jednak wiedzieć, na jakie objawy powinny być wyczulone poszczególne grupy pacjentów. Na jakie problemy narażeni są seniorzy? Dowiedz się, by zapobiec rozwojowi chorób.
Problemami stomatologicznymi osób w podeszłym wieku zajmuje się gerontologia stomatologiczna. Dbałość o dobry stan jamy ustnej i uzębienia to nie tylko kwestia zachowania sprawności przy gryzieniu oraz przeżuwaniu. Ma także ogromny wpływ na ogólny stan organizmu. Zaniedbane zęby i dziąsła mogą być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób nerek i serca, zapalenia stawów, nadciśnienia tętniczego i wielu innych dolegliwości.
Jakie choroby zębów i przyzębia pojawiają się najczęściej u osób starszych?
Oprócz tradycyjnego leczenia zębów związanego z próchnicą, u osób starszych trzeba szczególnie zwracać uwagę na zapobieganie nadmiernemu zużywaniu się struktur anatomicznych stawów skroniowo-żuchwowych oraz odbudowę powierzchni żucia metodami protetyki stomatologicznej. Najczęściej pojawiają się ubytki klinowe, starcie brzegów siecznych i powierzchni żujących oraz próchnica cementu korzeniowego. Powstaje ona z powodu odsłonięcia korzenia zęba związanego z zanikiem podłoża kostnego części zębodołowej trzonu żuchwy i wyrostka zębodołowego szczęki.
Dodatkowo ważnym aspektem opieki nad osobami starszymi jest zapobieganie i leczenie suchości jamy ustnej (kserostomii), która jest wywołana przez zmiany w bilansie wodnym związane z wiekiem. Powoduje ona m.in. odwodnienie śluzówki i zmniejszenie jej odporności na urazy mechaniczne oraz zakażenia, a także zmiany na języku, które mogą powodować utratę smaku. U seniorów obserwuje się również ruchomość zębów, recesję dziąseł, wydłużenie koron klinicznych, poziomą utratę wyrostka zębodołowego. Trzeba być również wyczulonym na owrzodzenia pod protezą, zapalenia kątów ust, drożdżakowe zapalenie jamy ustnej, które mogą być pierwszym objawem groźnych chorób ogólnoustrojowych.