Nieprzyjemny zapach z ust. O czym może świadczyć?
Nazywany jest także halitozą, w języku potocznym zaś cuchnącym oddechem. Jeżeli chodzi o czynniki stojące bezpośrednio za brzydkim zapachem, przyczyny mogą być naprawdę bardzo różne. Czasem powód jest bardzo prosty – niska higiena jamy ustnej. Nawet pozornie odpowiednie dbanie o zęby może być niewystarczające, ponieważ powodem brzydkiego zapachu jest także nalot na języku, o którym często zapomina się przy szczotkowaniu zębów.
Także samo spożywanie produktów o intensywnym zapachu (takich, które zawierają olejki eteryczne) może powodować nieświeży oddech. W przypadku każdego rodzaju pożywienia, resztki jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych mogą być źródłem problemu, szczególnie jeżeli znajdują się tam dłuższy czas (wystarczy nawet kilka godzin).
O czym może informować nas halitoza?
Nieodpowiednio dopasowane protezy oraz nieszczelne mosty i korony niejednokrotnie stoją za tym problemem. Odwodnienie powoduje zmniejszone wydzielanie śliny i to także jest czasem powodem nieświeżego oddechu. Nie powinien być niespodzianką negatywny wpływ palenia papierosów. Przede wszystkim jednak cuchnący oddech może świadczyć o chorobach, i to nie tylko jamy ustnej. Brzydki zapach ust mogą powodować:
- próchnica, zgorzel miazgi, zapalenie dziąseł i choroby przyzębia – paradontoza,
- grzybica jamy ustnej,
- choroby układu oddechowego – zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, rak krtani, rak płuca,
- choroby układu pokarmowego – zapalenie języka i jamy ustnej, zapalenie błony śluzowej żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby metaboliczne, rak przełyku, rak żołądka,
- inne choroby – mocznica, ketonemia, cukrzyca, choroby wątroby i nerek.
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?
W pierwszej kolejności warto zrezygnować nie tylko z przekąsek o intensywnym zapachu, ale także ze słodyczy – to one powodują kwaskowaty zapach oddechu. Zaskakująco dobrze może za to wpłynąć na oddech zjedzenia jabłka, które już od czasów starożytnej Grecji było uważane za dobry posiłek na koniec uczty jako niwelujący nieprzyjemny oddech. Brzydki zapach z ust nie jest jednak chorobą samą w sobie, a objawem, a zatem gdy jest notoryczny, należy uderzyć w jego przyczynę. Najlepiej udać się do lekarza i poprosić o zlokalizowanie źródła problemu. W przypadku najczęstszej przyczyny halitozy jaką są problemy w obrębie jamy ustnej zaleca się wizytę u stomatologa. Dentysta uważnie obejrzy nasze zęby i pomoże nam pozbyć się nieświeżego oddechu. Szczególnie jest to zalecane w przypadku paradontozy, ponieważ jest to choroba, która niezatrzymana na wczesnym etapie ma wyjątkowo dotkliwe skutki.