Rodzaje protez ruchomych
Utrata zębów obniża samoocenę i w niekorzystny sposób wpływa na zdrowie jamy ustnej. W celu uzupełnienia mnogich ubytków w uzębieniu, a także w przypadku całkowitego bezzębia, stosowane są protezy stomatologiczne (uzupełnienia protetyczne), do których zaliczamy m.in. protezy ruchome. Jakie rodzaje protez ruchomych wyróżniamy? Wyjaśniamy.
Protezy stomatologiczne ruchome - charakterystyka
Protezy stomatologiczne ruchome to wszystkie uzupełnienia protetyczne wykonywane u protetyka, które możemy samodzielnie wyjąć z jamy ustnej. Do tej grupy zaliczamy nie tylko protezy zębowe dla dorosłych, ale także protezy zębowe dla dzieci, które są stosowane w celu uzupełnienia ubytków w zębach mlecznych, zapobiegając rozwojowi poważnych wad zgryzu i wad wymowy. Protezy ruchome mogą uzupełniać ubytki kilku zębów oraz są stosowane w przypadku bezzębia.
Protezy zębowe ruchome nie są na stałe zamocowane w jamie ustnej. W celu utrzymania odpowiedniego poziomu higieny muszą być oczyszczane z zastosowaniem specjalistycznych preparatów do protez.
Rodzaje protez zębowych ruchomych
Protezy zębowe ruchome mogą być wykonane z różnych materiałów. Do grupy protez zębowych ruchomych zaliczamy:
- protezy zębowe akrylowe (protezy osiadające) - służą do zastąpienia wszystkich utraconych zębów lub ich części;
- protezy zębowe szkieletowe - składają się z metalowego szkieletu, na którym osadzone są akrylowe elementy imitujące zęby i dziąsła;
- protezy ruchome elastyczne (protezy akronowe) - mocowane dzięki zaczepom na zębach pacjenta;
- protezy typu overdenture - mocowane na pozostałych zębach lub implantach.
Ze względu na zmiany w obrębie dziąseł protezy ruchome wymieniane są średnio co 5 lat. Korzystanie z niedopasowanej protezy prowadzi m.in. do uszkodzeń śluzówki jamy ustnej.