Szynowanie, czyli jak radzić sobie z ruchomymi zębami
Ruchome zęby są często efektem paradontozy lub innych chorób przyzębia. Zdarza się, że przyczyną ich poruszania się bywa uraz mechaniczny. Jak łatwo można się domyślić, ruszające się zęby sprawiają ogromny dyskomfort ich właścicielowi. Uniemożliwiają mu zwykłe odgryzanie i przeżuwanie pokarmów. Sposobem na rozwiązanie problemu jest tzw. szynowanie zębów.
Zakładanie szyny
Na czym polega zabieg szynowania? Jest stosunkowo prosty i wykonuje go większość gabinetów stomatologicznych. Lekarz łączy zęby specjalną szyną. Jest ona całkowicie niewidoczna, zazwyczaj umieszcza się ją po wewnętrznej stronie zębów. Lekarz może zlecić jej noszenie przez jakiś czas lub też pozostaje ona na zębach pacjenta na stale. Jak działa szyna? Jest ona odpowiedzialna za zatrzymanie przechylających czy wysuwających się zębów. Wzmacnia je tak, by podczas przeżuwania pokarmu siły rozkładały się na większą liczbę zębów. Szynowanie zębów pomaga chronić naturalne zęby, dzięki niemu odwleka się ich całkowite wypadanie i konieczność wykonania protezy lub implantów. Jest skuteczne w walce z chorobami przyzębia, ale też zalecane przy leczeniu bruksizmu. Przede wszystkim jednak umożliwia ono pacjentowi komfortowe jedzenie.
Obowiązki pacjenta po szynowaniu
Pacjent, który poddał się zabiegowi szynowania, musi bardzo dokładnie zadbać o higienę jamy ustnej. Tam, gdzie szyna łączy się z zębami, często gromadzą się resztki pokarmu, dlatego też zęby powinno się myć w zasadzie po każdym posiłku. Z tego powodu wskazane jest też unikanie spożywania słodyczy i słodkich napojów, które znacząco przyczyniają się do powstawania próchnicy. Zdarza się, że szczeliny między zębami, na których jest szyna, są tak wąskie, że nie da się ich czyścić nawet nicią dentystyczną. Warto wtedy myc zęby szczoteczką elektryczną lub soniczną. Przede wszystkim jednak nie wolno zapominać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym, podczas których lekarz skontroluje stan zębów, zwłaszcza tych poddanych szynowaniu.