Ząb mądrości - czy zawsze trzeba go usuwać?
Czy ząb mądrości to tylko źródło problemów? Czy zawsze trzeba go usuwać? Wiele osób słyszało o przysłowiowych "ósemkach", które potrafią sprawić wiele kłopotów – od bólu i opuchlizny po zapalenia. Jednak czy w każdym przypadku muszą one być skazane na ekstrakcję?
Czym jest ząb mądrości?
Ząb mądrości, inaczej zwany ósemką, to ostatni ząb w rzędzie zębów człowieka. Wyrasta on najpóźniej ze wszystkich zębów — zwykle po ukończeniu 18. roku życia. Warunki życia i ewolucja spowodowały, że współczesny człowiek nie ma już takiej potrzeby posiadania tych zębów, jak jego przodkowie – dawniej ósemki używane były do rozgryzania twardej żywności, takiej jak korzenie czy mięso.
Rozmieszczenie w jamie ustnej człowieka ewoluowało na przestrzeni lat, a szczęki stały się mniejsze. Równocześnie ósemki nadal rosną u większości osób, co bywa przyczyną wielu dolegliwości. Niewystarczająca ilość miejsca sprawia, że ząb mądrości może rosnąć pod kątem, a nawet pozostać całkowicie zatrzymany w kości. W takich przypadkach może dochodzić do zapaleń, bólu oraz powstawania torbieli.
Kiedy ząb mądrości powinien zostać usunięty?
Często ósemki nie mają wystarczającej ilości miejsca, aby wyrosnąć prawidłowo i stają się przyczyną różnych problemów. Jeśli ząb rośnie pod kątem lub jest całkowicie zatrzymany, lekarz dentysta może zdecydować o jego usunięciu, aby uniknąć komplikacji. W przypadku wystąpienia zapalenia dziąsła na skutek częściowego wyrośnięcia ósemki, którego objawem może być ból, opuchlizna oraz trudności w otwieraniu ust, warto zgłosić się do dentysty. Jeśli leczenie zęba nie jest możliwe zachowawczymi metodami, może być konieczne jego usunięcie.
Do konieczności usunięcia zęba mądrości mogą przyczynić się torbiele. Są to workowate struktury wypełnione płynem, które mogą otaczać ząb mądrości. Mogą one prowadzić do destrukcji kości, a w rzadkich przypadkach nawet do złamań żuchwy. W takiej sytuacji usunięcie zęba jest konieczne.