Ząb zatrzymany - przyczyny i objawy
Zęby zatrzymane to takie, które wyrznęły się na powierzchnię dziąsła lub są widoczne tylko częściowo. Niestety mogą przyczyniać się do poważnych problemów, takich jak m.in. szczękościsk, ból przy szerokim otwieraniu ust, czy częste stany zapalne dziąseł. Co więcej, powodują szereg przykrych dla pacjentów objawów. W przypadku zidentyfikowania w szczęce zębów, które mają problem z prawidłowym wyrznięciem, koniecznie powinniśmy odwiedzić gabinet stomatologiczny. Zęby zatrzymane to najczęściej trzecie zęby trzonowe, czyli tzw. zęby mądrości. Nieco rzadziej zatrzymują się kły i przedtrzonowce, najrzadziej jedynki i dwójki.
W przypadku zębów zatrzymanych leczenie może mieć różny przebieg. Ósemki zwykle są usuwane chirurgicznie, a w przypadku innych zębów zalecane może być leczenie ortodontyczne.
Przyczyny zębów zatrzymanych
Przyczyn zatrzymania zębów jest bardzo wiele. Do najważniejszych zaliczamy:
- podłoże genetyczne
- zbyt późna utrata zębów mlecznych, które stanowią przeszkodę dla zębów stałych
- zbyt ciasne ułożenie zębów sąsiednich
- nieprawidłowe leczenie zębów w przeszłości
Objawy zębów zatrzymanych w dziąśle
Do najważniejszych i najbardziej dotkliwych objawów zębów zatrzymanych zaliczamy m.in.:
- stan zapalny dziąsła nad niewyrzniętym zębem
- nieprawidłowy zgryz
- trudności z otwieraniem ust
- ból spowodowany naciskiem zęba na nerw ukryty w żuchwie
- paradontoza zęba sąsiedniego
- próchnica wyrzniętej części zatrzymanych zębów
- szczękościsk
- częste infekcje
- pęknięcie korzenia lub całego zęba sąsiedniego, gdy wrasta w niego ząb zatrzymany
- ból przy szerokim otwieraniu ust
Trzeba pamiętać, że zęby zatrzymane wpływają nie tylko na stan dziąseł, ale i zdrowie pozostałych zębów. Zdarza się, że objawy nie są mocno odczuwalne czy nawet widoczne na pierwszy rzut oka, ale z biegiem czasu mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń w jamie ustnej. Najbardziej problematyczne okazują się zatrzymane ósemki. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia dotyczące prawidłowego wyrzynania się zębów, w tym przede wszystkim ósemek, powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem. Diagnostyka zębów zatrzymanych zwykle opiera się na wykonaniu zdjęcia pantomograficznego. Zaleca się wykonanie zdjęcia pantomograficznego już u dzieci w wieku 6 lat.